Jožica Soko: Prošlapána je dlouhá cesta. Děkuji písni, byla se mnou všude

11.05.2016 07:05

V pátek 6.5.2016 proběhl v Kulturním centru Laško gala koncert, kterým uznávaná slovinská sbormistryně Jožica Soko oslavila nádherné výročí. Zdá se až neuvěřitelné, že uplynulo 60 let od chvíle, kdy započala svoji dirigentskou dráhu. Sama oslavenkyně dala koncertu podtitul - "Prošlapána je dlouhá cesta. Děkuji písni, byla se mnou všude".

Na pódiu se vystřídali gratulanti ze všech míst, kde postupně paní Soko od roku 1956 působila. Od školního sboru Odranci a mládežnického sboru ve Videmu pri Ptuju, přes "odrostlé" děti sboru v Berlíně (vedla je po dobu 7 let v rámci svého pedagogického působení při zahraničním zastupitelství), až po zástupce několika souborů v Celje a v Lašku.

Milé vzpomínání bylo proloženo zpěvem členů mužského sboru z Laška, spojených zpěváků z několika sborů z Celje, bývalých členek vokální skupiny "Vodomke", ale především vystoupením smíšeného pěveckého sboru Jesen, který Jožica Soko v současnosti vede.

O další hudební dárky se postarali - klavírista Hinko Haas, harmonikář Viki Ašič se svým synem, klarinetista Franjo Maček, hudba Gambrinus a vynikající sopranistka mariborské opery Andreja Zakonjšek Krt.

Práce Jožice Soko pro rozvoj sborového zpěvu byla oceněna udělením Stříbrné plakety od Veřejného fondu kulturních aktivit Republiky Slovinsko. Zaplněný sál závěrečným dlouhotrvajícím potleskem oslavenkyni poděkoval za její celoživotní práci.